Informace k cestě do Ekvádoru

01.07.2023

Pro občany České republiky ani Slovenska není potřeba zařizovat žádná víza, pozor na platnost pasu minimálně 6 měsíců. Při vstupu dostanete razítko povolující pobyt na 3 měsíce.

Není povinné žádné očkování. Pokud se i přesto necháte naočkovat, udělejte to prosím s dostatečnou časovou rezervou. Očkování všeobecně může vyvolat neočekávané reakce organismu. 

Stravu vám budou připravovat rodina z čistých, přírodních surovin. Jídelníček bude napasován na vaší práci v Ekvádoru v harmonii tak, abyste z pobytu a práce v pralese získali co nejvíce. Pokud si budete brát sebou nějaké potraviny z civilizace, raději je zkonzultujte, abyste se například nezaneřádili chemií při požadovaném detoxu. Pokud máte diety nebo extra stravovací režimy – veganství, atd., tak nám to napište.

Ruku Samay je situováno v podhůří cca 397 m n. m., díky tomu zde není takové vedro ani zde nejsou komáři jako v pralese na rovině. V místní řece se dá koupat, nejsou tam pijavice ani rybičky, které by šli mužům do močové trubice. V naší oblasti se nevyskytuje malárie, žlutá zimnice ani horečka dengue.

V objektu máme pitnou vodu z horského pramene, společné splachovací záchody, elektřinu a možnost připlatit si wifi připojení, které funguje za slunného dne (za bouřky se signál ztrácí). Ubytování je v jednoduché dřevěné místnosti, kde jsou 3 postele s povlečeným polštářem a deka, ručník a moskytiéra. neberte si sebou prosím zbytečné přístroje s velkým odběrem proudu – např. fény, rychlovarky, atd

LETENKY

Každý si zařizuje sám podle vlastního itineráře. Na domluvený pobyt je nejlépe přiletět od den dříve, abyste se dostali v pohodě do Teny, kde je sraz. Návrat doporučujeme naplánovat tak, abyste se dostali na letiště s časovým předstihem minimálně 2 hodin. Nejlépe je naplánovat odlet ve večerních hodinách.

Letět z Prahy se dá pohodlně, pouze s jedním přestupem, se společností KLM. Přes Madrid nebo Paříž létá společnost LAN, taky s jedním přestupem. Jestli se rozhodnete přestupovat v USA, nezapomeňte si vybavit víza. Letiště v Quito (UIO), letiště Mariscal Sucreje přehledné a nekomplikované. Do Ekvádoru létá i společnost Iberia (Madrid, Vídeň, Praha),

Společnosti: Student Agency, Pelikan, Letuska, Levne-letenky.cz

Cizojazyčné: SkyScanner Liligo Cheaptickets.com, Azair.com, Momondo Hipmunk

Cesta z letiště do TENY:

BUS

Z letiště taxi na kruhový objezd v Pifu – tam cesta na Tenu, kde mávnete na autobus, co bude mít v pravém horním rohu napsáno Tena. S ním jedete na konečnou (3–5 hod, v noci je to kratší). Platí se přímo v busu cca 7 USD. Taxi z letiště na místo, kde chytnete bus do Teny (cca 12 až 15 USD) – řeknete PIFO / REDONDEL VIA A TENA.V Teně taxi do hostelu Limonkocha 1,5 USD nebo pěšky asi 3 min (pokud je tam místo setkání).

Kdo chce z Quita auto do Teny: 150 USD auto na benzín, 110 USD auto na dízl, Shutle bus cca 20 – 25 USD přes hostely jako je Limoncocha, Tena Nawi, Pakay.

TAXI

Dá se objednat i taxi, stávalo to kolem 100-130 USD. Nikdy jsem tím nejela, bus je v pohodě a mnohem levnější! Pokud máte zájem o taxi, kontaktujte Agu, zařídí vám to.

Co sebou do pralesa?

Holinky (pošlete nám své číslo, abychom pro vás zajistili půjčení gumáků. Máme 30 až 40, pokud máte jiné číslo, koupíte je v Teně)

Pevné páskové sandály

Pláštěnka, pončo do deště

Vysoké ponožky do holínek 3 páry (špatně schne prádlo, obzvláště bavlna)

Tenké dlouhé nohavice a rukávy proti malým muškám (komáři v naší oblasti téměř nejsou)

2× teplé oblečení na dny deště nebo na noc na ceremonii

Šátek na hlavu či jiná pokrývka hlavy

Pracovní oděv – tedy něco, co se může zničit – stačí kalhoty a triko, je tam horko

Oblečení je vhodné Dryfit a Quickdry – tedy moderní sportovní materiály, které rychle schnou

Čelovka s červeným světlem

Ziplocky na peníze, pas, oblečení, elektroniku (jako ochranu proti vniknutí vlhkosti)

Lehký spacák pro ty, co chtějí spát v pralese či kempu

Základní lékárnička – levandule, teatree olej, mentol, repelent Effitan – vše bio rozložitelné (hlavně mýdla a pasty), náplasti, obvaz, kokosový olej jako repelent na mušky

Hygiena – přírodní mýdlo a šampon, mýdlo na praní v řece (Jelen či jiné přírodní mycí prostředky), hodí se i kartáč na praní

Savo na plísně lze koupit v Teně (malý pytlíček pod názvem Chloro)

Nákup dárečků v Ekvádoru – dají se koupit hamaky, deky, korálky, bylinky, Sangre de drago, wayusa, či spousta jiných. Vezměte si v případě zájmu nějaký obnos navíc.

V Teně je bankomat u banky Pichincha. Já mám mBank a nechá mě vybrat 3× za den 600 USD, tedy celkem 1.800 USD.

Na základě vašich dotazů, co přivézt jako dárky pro rodinu – čelovku s červeným světlem, hrnce, pánvičky, věci na rybaření jako háčky, baterky, tvrdou drátěnku, papíry, bloky a tužky s gumou pro děti do školy, mačeta, nůž aj.

COVID

Od 20. října 2022 (00:01) přestalo platit nařízení o předkládání očkovacího průkazu, stejně tak antigenního nebo PCR testu při vstupu do Ekvádoru. Vyplnění příjezdového formuláře před cestou do Ekvádoru zůstává POVINNÉ.

Pokud potřebujete test pro návrat:

Testy PCR si můžete udělat kdekoli včetně nedalekého města Tena, nebo v Quitu, nebo na letišti, cena cca 42 a výsledek je při odebrání vzorku ráno 8-9AM ve stejný den cca 5-6PM večer přes WhatsApp, v angličtině, cena 42 USD. Rádi vám budeme asistovat tak, aby vše proběhlo podle plánu.

Tena, Napo: Galenus

Quito: DIAGEN na adrese Av. Mariana de Jesús Oe7-2 y Nuño de Valderrama. Edificio Citimed. Páté patro. Consultorio 522. (Diagonal al Hospital Metropolitano.) Edificio gris, blanco y rojo. Objednat se lze na Whatsapp: +593 98 849 7056.

Letiště Quito: Na letišti lze provést ANTIGEN test s výsledkem za 1 hodinu nebo PCR test s výsledkem další den. Je třeba si ale informace potvrdit k aktuálnímu datu vašeho odjezdu.