Jeskyně Tayos, "Cueva de los Tayos de Kuankus"

11.11.2023

Vlhké tropické klima, Stupeň obtížnosti: Náročný (Procházky džunglí se svahy a bahnem, slaňování a výstupy 55 až 60 metrů od lanových hlav).

Náročný 3-denní trek začíná od 7:30 hod., celodenní chůze přes různé komunity, řeky. Přespání v Shuarské komunitě. Druhý den slanění více jak 40 metrů do jeskyně pod odborným dohledem specialistů s přespáním 1 nocí, s Agu možný rituál na napojení se na bytosti v jeskyni. Třetí den cesta zpět, zakončení při dobrém počasí ve 20:00 hod. V nepříznivém počasí se může akce o 1 den protáhnout.

V Andské kosmovizi byl vesmír rozdělen do tří království neboli pachů: Hanan Pacha (viditelný svět nahoře), Kay Pacha (svět zde) a Uku Pacha (svět dole). Pro ně se naše cesty odehrávají v těchto třech rovinách andského světa. Tato království sdílela strukturu podobnou katolickým představám o zemi, nebi, pekle, což pomáhalo španělským misionářům prosazovat jejich vlastní náboženské představy v Novém světě a zároveň umožňovalo Inkům uchovat si aspekty své vlastní mytologie, být součástí andského mýtu a náboženství dnes.

Cueva de los Tayos se nachází v provincii Morona Santiago, kantonu Limón Indanza, na severních svazích Cordillera del Cóndor, na pravém břehu řeky Kuankus. Nachází se na území národnosti Shuar, etnické skupiny, která ji střeží po staletí. Tato aktivita, kromě toho, že se jedná o extrémní dobrodružnou expedici, je komunitní turistickou aktivitou. To znamená, že touto cestou přispějete a podpoříte komunitu Kuankus, která poskytuje různé služby, podporující logistiku během této expedice. Tajemná Cueva de los Tayos je známá po celém světě pro velké záhady a tajemno, které obsahuje. Její jméno je kvůli ptákům, kteří tam žijí, "Los Tayos" (Esteatornis caripensis). Tohoto ptáka odchytává kmen Shuar jednou ročně v březnu a dubnu dle tradice jejich předků. Olej z mláďat se používal do lamp a jejich maso se používalo jako potrava.

Musíte být připraveni prožít jeden z dobrodružných zážitků, které si budete pamatovat celý život, Náročnou procházkou džunglí otestujete svou fyzickou kondici, podělíte se o zvyky, zážitky ze shuarské kultury a otestujete svou odvahu sestupem do útrob země za poznáním neznámého podzemního světa. Na jedné z minulých expedic se nám podařilo dokonce zachytit na fotoaparát světelnou bytost.

Na místě projdete Workshopem o technice madla, sestupu, výstupu na laně a ukázce bezpečnosti. Slaníte se od 60 do 63 metrů slaňovací technikou (používáme samosvorky).

Jeskyně není mrtvé místo - naopak, v její tmě se dá najít spoustu života, který se tomuto prostředí přizpůsobil. Budete moci pozorovat Tayos nebo slyšet jejich vrčení. Nebo možná v určitém okamžiku narazíte na netopýra. Při některých příležitostech byly nalezeni hroznýši duhoví, malé lesní myšky, můžete najít také mnoho bezobratlých. jako jsou švábi, tarantule, amblypygi, štíři, cvrčci atd. Zároveň najdete koberec semen, které vyklíčí, vytvoří miniaturní les se světýlky. Celý tento soubor geologických a životních formací učiní z vašeho průzkumu skutečný zážitek, jako byste byli na jiné planetě.

Jakmile prozkoumáte tento vnitrozemský svět a podělíte se o něj se Shuary a jeskyňářskými průvodci, musíte šetřit energii na návrat. Budete moci otestovat své fyzické schopnosti opustit jeskyni vlastními prostředky a s jeskyňářským vybavením vystoupat stejných až do 60 metrů lana. Po dokončení této výzvy budete bezpochyby spokojeni s tím, že jste to zvládli sami.

POVINNÉ: - Přednostně čelovka s více než 100 lumeny a vodotěsná (bez ohledu na značky nebo modely). - Gumové holínky přizpůsobené vaší velikosti (doporučujeme umístit do boty vložku, aby byla měkčí při chůzi). - Rukavice s PVC nebo nitrilovým povlakem (na značce nezáleží, ale měla by být přizpůsobena vaší velikosti). - Spací pytel do tropického podnebí, izolace nebo karimatka. Talíř, lžíce, nádoba na vodu - Cestovatelský batoh o objemu 40 nebo 50 litrů (pokud má pláštěnku, ještě lépe)

Minimální počet na expedici je 8 osob. Expedice nebude moct být provedena při nepříznivých povětrnostních podmínkách. 

Cena 550 USD


Tvoříme variantu od 6.2. do 11.2. počínaje přejezdem z Ruku Samay busem do Mendez k jeskyni Tayos a po návštěvě jeskyně přejezd dále na Ingapirka - návštěva inckých ruin a termálů Rodas za priplatek 120usd